fimoyla mozaik desenli mumluk

bu mumluğu buradaki mozaik desen bloğu gibi hazırladım. fakat mumluk olacağı için transparan renkler kullandım. elimde farklı renklerde transparan polimer kil olmadığı için beyaz transparan fimo hamuruna çok küçük miktarlarda pembe, mavi ve sarı gibi renkler karıştırıp uzun süre yoğurarak renkleri elde ettim. önceki desende siyah renk kullandığım hamur yerine gümüş rengi fimo kullandım. bardak olarak daha önce ikeadan aldığım bir "bardaklı mum"un bitmişini kullandım. ağzı normal bardaklardan daha geniş olduğu için mumu yakıp yerleştirirken kolaylık sağlıyor.

desen bloğunu maket bıçağıyla dilimledikten sonra direkt olarak bardağın üzerine yapıştırdım. önce el merdanesiyle üzerinden geçip desenleri birleştirdim. sonra bardağı zeminde yuvarlayıp tüm yüzeylerinin eşit kalınlıkta olmasını sağladım.
kenarlardaki fazlalıkları kestikten sonra mavi renkli fimodan 1-2 mm boyutunda minik toplar hazırlayıp bardağın ağız kısmına dizdim. üzerine ucu sivri olmayan bir şeyle bastırıp bardağa ve birbirlerine kaynaşmasını sağladım. üzerinde minik delikler olunca daha sevimli görünüyor.bu aşamada büyük numaralı bir tığ kullanabilirsiniz. 

yapım aşamasında sürekli elde tutmak gerektiği için parmak izlerine karşı önlem almak gerekiyor. ben desen bloğuyla bir şey hazırlayacağım zaman hamurun biraz kuruyup sertleşmesi için günlerce açıkta bekletiyorum. buzdolabına koymak geçici bir çözüm olsa da sıcak havalarda pek fayda sağlamıyor. 

en iyi önerim, deseni hazırladıktan sonra tozdan korumak için üzerini parşömen kağıdı ya da benzeri bir şeyle örtüp hava almasını engellemeyecek şekilde birkaç hafta bekletmek. hamur sertleştikçe hem parmak izi çıkması engellenir, hem de şekiller deforme olmaz.

fimo yaparken desenin üzerine parmak izi çıkmasına engel olmak için saç boyarken kullandığımız ince kauçuk eldivenleri de kullanabilirsiniz. boyanın yanında verilen naylon poşet gibi olanlardan değil, cerrahi eldiven diye satılan eldivenlerden alıp kullanın :) 

 hazırlama kısmı bitince mumluğu her zamanki gibi soğuk fırına, orta rafa  ve fandan uzak bir yere koydum. fırını 110 dereceye, zamanını 30 dakikaya  ayarladım. pişme süresi bitince fırını kapatıp kapağını açık bırakarak soğumasını sağladım. bu ayrıntılara dikkat ederseniz fimolarınız asla yanmaz ve renkleri bozulmaz.

  bunlar da mumluğun yakından görünüşü. ilkini gündüz, ikincisini ise karanlıkta ve içinde mum yanarken çektim. içine mum koyup yakınca vitray ya da cam mozaik gibi görünüyor.
polimer kille mumluk yaptıkça ampulleri bile fimoyla kaplayasım geliyor :D keşke mümkün olsa."aşık kuşlar" temalı duvar panosu bu şirin panoyu, birkaç gün önce benden e-maille fikir isteyen melike için hazırladım. kendisi beyaz bir çerçeve içine yerleştirebileceği boyutlu, derinlikli bir pano yapmak istiyordu. "love" yazısı ve kelebek fikri, melike'nin gönderdiği örnekten. sonuç, örnek fotoğrafla alakasız oldu ama malzemeler ve renkler değişebilir. önemli olan fikir almak/vermek deyip kendimi sıyırabilirim sanırım :) 

çerçevem olmadığı için mukavvaya hazırlamayı düşündüm. ayrıca böyle pano yapma fikri daha önce neden aklıma gelmedi diye de şaşırdım.
 zamanım kısıtlıydı. evde değil yedek bir çerçeve, mukavvam bile yoktu. bu nedenle bir kolinin kapağından yararlandım. bir nevi geri dönüşüm oldu aynı zamanda.
  kartonu kare şeklinde kestim.
 kenarları kötü görünmesin diye önce maskeleme bandıyla,
 sonra da kırmızı renkte kağıtla kapladım. yapıştırıcı olarak çift taraflı sellotape kullandım. çift taraflı yapıştırıcınız yoksa tek taraflı bantı parmaklarınızın etrafında bir tur döndürüp çember yapıp, çift taraflı bant elde edebilirsiniz. tutkal ya da  başka sıvı yapıştırıcılardan daha iyi olur. sıvı yapıştırıcılar kağıdı ıslatıp buruşuk görünmesine neden oluyor çünkü.

 kartonun iki yüzeyini de kahverengi kağıtla kaplayıp yuvarlak delgeçle askı için ip takacağım delikleri oluşturdum.
 bu aşamada bir mektup olması gerekiyordu ama, konunun anlam ve önemine uygun bu aşık kuşlu kağıdı kullandım. fotoğraf ne kadar kaliteli oldu bilmiyorum ama belki çıktısını alabilirsiniz.

çiçekler çok önemli değil fakat kuşların resmini çizebilirsiniz. kuşlar epey basit görünüyor. kuru, keçeli, jel boyalarla ya da markörle boyayabilirsiniz. başka bir fikir olarak; kuşları ve kanatlarını farklı renkte kartonlardan ya da elişi kağıdından kesip fon kartonuna yapıştırabilirsiniz.
 desenli kağıdı, önce mavi renkli kağıda sonra uyduruk çerçeveme yapıştırdım.
 askı için doğal rafya ve polimer kilden kırmızı boncuk kullandım.
 kalpli şekilli delgeçle kalpler hazırlayıp, boyutlu görünüm için köpük yapıştırıcıyla çerçevenin kenarlarına yapıştırdım.
 l, v, e harflerini cetvel ve kurşun kalem kullanarak mavi-beyaz kareli kağıda yazıp kretuarla oydum. 
desenli kağıt bulmakta zorlanıyorsanız desenli peçeteleri a4 kağıtlara ya da fon kartonuna fotokopi çekerek kullanabilirsiniz. çiçekli böcekli kumaşları da fotokopi yoluyla kağıda dönüştürebilirsiniz. örneğin bu mavi kağıt, eskiden herkesin mutfağında pembe/beyaz ya da mavi/beyaz rengi bulunan mutfak takımına benziyor. ben ilkokula giderken bizde de mavisi vardı :) 
çocukların defter kaplamakta kullandıkları kağıtlar da işinizi görebilir.
 o harfini düğmeden yaptım. bu şekilde harfler gereken çalışmalarda, dergilerden ya da gazetelerden keseceğiniz farklı yazı karakterindeki büyüklü küçüklü harfleri de kullanabilirsiniz.
 kelebek şeklini desen ıstampasıyla başka bir desenli kağıda basarak hazırladım. kelebekli kurabiye kalıplarını kelebek şablonu olarak kullanabilirsiniz.
 makasla fazlalıkları oydum ve bazı yerlerine parlak taşlar yapıştırdım. parlak taşlar yerine renkli boncuklar, kum boncuklar kullanabilirsiniz. simli boyutlu boyalar da bu tür ayrıntılarda epey işe yarıyor.
 desenli kağıtta bulunan çiçeklere boyut katmak için şekilli delgeçlerle küçük çiçekler hazırlayıp çift taraflı köpük yapıştırıcıyla çiçeklerin üzerine yapıştırdım. bazı çiçeklere sadece küçük düğmeler yapıştırdım. boş bir kağıda farklı renkte düğmeler yapıştırıp dallarını renkli kalemlerle minik çizgiler halinde çizerek sade, şirin çiçekler hazırlayabilirsiniz.
 panonun yanındaki kutu eskiden türk kahvesi kutusuydu. uzun zaman önce yapmıştım. yaparken fotoğraflayamadığım için şimdi göstermek istedim. düğme, incik boncuk gibi şeyler için kullanıyorum.
bunlar önceden hazırlayıp lazım olunca kullanırım diye bir kenarda beklettiğim tebrik yazıları. farklı yazı karakterleriyle büyüklü küçüklü yazıp çıktısını alıyorum. bu panoda kullanabileceğini düşünüp göstermek istedim. örneğin benzer bir panoyu hoşgeldin yazısıyla hazırlayıp kapı girişine asabilirsiniz. aslında "hoşgeldin"leri bebek kutlama kartlarında kullanmak için hazırlamıştım ama bu fikir şimdi aklıma geldi. en kısa zamanda bir hoşgeldin panosu hazırlayayım.
fikri beğenip uygulamak isteyenlere kolay gelsin :)

polimer kilden kalp yapımı

buradaki yazımda mozaik deseniyle kalp yapımını anlatacağımı yazmıştım. ben kolye ucu olarak hazırladım. fakat boncukları daha küçük şekilde hazırlayarak küpe yapabilir; kalp boncuğun ortasını boylu boyunca delerek kolyelerde ara boncuk olarak da kullanabilirsiniz.
 öncelikle herhangi bir renkte fimodan yuvarlak küçük toplar hazırladım. buraki hamurun renginin önemi yok, zaten görünmeyecek. önceki çalışmalardan artmış farklı renklerde fimolar da olabilir.
yuvarlak fimoların üzerini, desen bloğundan kestiğim desen dilimleriyle kapladım. sol taraftaki, ilk hali. sağdaki fimo ise elimde yuvarlayıp desenleri birleştirdiğim hali. bu şekilde boncuk yaparken dikkat edilecek nokta, avcunuzun içinde hep aynı yöne doğru yuvarlamamak. örneğin 5 kez saat yönünde yuvarlıyorsanız, 5 kez de saat yönünün tersine doğru yuvarlayın. böylece boncuğun üzerindeki desenin şeklinin bozulmasını engellemiş olursunuz.
yuvarlak boncukları yaptıktan sonra kalp şeklinin ilk aşaması olarak, boncuğun bir tarafını sivri hale getirmek gerekiyor. sol fotoğraftaki gibi boncuğu, avuç içinizin alt kısmıyla ileri geri yuvarlayarak ya da sağdaki gibi parmak ucunuzla sadece bir tarafa baskı yapıp ileri geri hareket ettirerek bu sivri kısmı oluşturabilirsiniz.
şişko kalpler yapmak isterseniz hamuru daha kısa ve yuvarlak, uzun ince kalpler içinse daha uzun hazırlamak gerekiyor. hamur üstteki hale geldiğinde zeminde parmaklarımla hafifçe bastırarak biraz yassılaştırdım.
hamurun geniş kısmının tam ortasından ebeşuarla birkaç mm kestim.
kalp şekli ortaya çıkmaya başladı.
hamurun keskin hatlarını yuvarlak ebeşuarla yumuşattım. ebeşuarınız setiniz yoksa 
bir çay kaşığının arka kısmını ya da yuvarlak, yassı herhangi bir aleti  kullanabilirsiniz.
boncukları pişirmeden önce kolye ipi için ortalarına tel geçirdim.
boncukları soğuk fırına koyup 110 derecede 30 dakika pişirdim. telleri yerinden çıkarıp japon yapıştırıcısıyla yapıştırdım. fimo verniğiyle vernikledim.
fimo kalpleri rengarenk iplere takarak kolyeleri tamamladım.

fimoyla mozaik desen blogu


 bir süredir bu desen bloguyla denemeler yapıyorum. farklı renklerde bir çok fimoyla denedim. hepsiyle harika sonuçlar aldım. bu desenle hata yapmak imkansız gibi birşey. çiçekli desen blogları gibi simetrik olması gerekmiyor. bu nedenle fimoyu ilk kez eline alanlar için çok kolay yapılabilecek bir desen.

öncelikle deseni ne tür renklerle hazırlayacağımıza karar vermek gerekiyor. açık renkler kullanılacaksa ayrıca siyah, koyu renkler kullanılacaksa beyaz ya da gümüş renkli fimoya ihtiyaç var.

bu çalışmada kullanılan renklerin aynı miktarda olması gerekmiyor. başka çalışmalardan artmış polimer killeri rahatlıkla kullanabilirsiniz.


ilk olarak 6 farklı renkte fimoyu zeminde yuvarlayarak aynı boya getirdim.
 silindir haline getirdiğim polimer killeri hamur açma makinesinin 5. ayarında açtığım siyah hamurla kapladım.


 hamuru elimle iyice sıkıştırıp zeminde yuvarladım.


 maket bıçağıyla renkleri ortalamaya çalışarak ortadan ikiye kestim.


hamurlardan birinin ikiye kestiğim yüzeyini tekrar siyah hamurla kapattım.


 iki hamuru tekrar yuvarlak olacak şekilde fakat birini ters çevirerek birleştirdim. hamurun kesilen ilk haline dönmemesi için birinin ters çevrilmesi gerekiyor. ters çevirmekten kastım, normalde zeminde olacak kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirmek.


 aynı kesme işlemini tekraladım.


 bu kez öncekinden farklı olarak kestiğim parçayı diğer hamurun arkasına yerleştirdim. bu kesme işlemleri sırasında unutulmaması gereken nokta, her seferinde kesilen yüzeyi siyah hamurla kapatmak.


bu kesme işlemini 5-6 kez yapmak gerekiyor. her renk hamurun en az bir kez kesildiğine emin olduktan sonra bırakılabilir.


 deseni son haline getirdikten sonra iyice sıkıştırdım ve zeminde yuvarlayarak uzattım.
bu desen blogunu kullanarak rengarenk boncuklar, fotoğraf çerçeveleri; transparan fimo kullanarak mumluk yapabilirsiniz.


desenin boncuk olarak nasıl göründüğünü göstermek adına kalp şeklinde hazırladığım bir kolye ucunu da paylaşıyorum. çok basit bir desen boncukta çok güzel durabiliyor. açıklayıcı bir şekilde fotoğraflayabilirsem kalp şeklinin nasıl yapıldığını da birkaç gün içinde göstereceğim.


fimo hamuru nerede satılır?


zaman zaman fimo/polimer killerin satıldığı yerler ve genel olarak malzeme temini konusunda mesajlar alıyorum. kırtasiyelerde fimo bulmak zor, her ilde sanatsal malzemeler satan dükkanlar yok. hobi marketlerin çoğunda ise genellikle ülkemizde daha popüler olan ahşap ürünler ve boyaları, vitray gibi hobilerin malzmeleri satılıyor. birçok büyükşehirde bile malzeme bulmak çok zor.

bugün tahtakale sanatsal kırtasiye'den bir e-mail aldım ve uygun fiyatla fimo satın almak isteyenlere yararlı olacağını düşünerek burada paylaşmaya karar verdim.  mailde fimo polimer kilin eberhard faber'den başka bir firmaya geçtiği, yeni firmadan türkiye'ye ne zaman ürün geleceğinin belli olmadığı ve bu nedenle stokları eritmek için kampanya yaptıkları yazıyordu. 56gr'lık tüm fimolar 3 lira. kapıda nakit ödeme, banka havalesi, eft ve kredi kartlarıyla ödeme seçenekleri var.  0216 4126105 numaralı telefondan da sipariş verebilirsiniz. kamapanya ne kadar sürecek bilmiyorum ancak 3 lira fimo için gayet uygun bir fiyat bu nedenle acele etmenizi öneririm.

yaşadığı yerde polimer kil bulamayanlar için internetten alışveriş yapmak en kolay çözüm. buradan fiyatları ve renk seçeneklerini görebilirsiniz. sitede polimer kil dışında vernik gibi yardımcı malzemeler de var.
Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin