şişe kapaklarından magnet

 
10marifet'te şişe kapağıyla yapılmış takıları, kolyeleri gördüğümden beri ben de kapakları biriktiriyordum. kapakların kenarları tırtıklı olduğundan cilde zarar verir, çizer diye takı yapımında kullanmak istemedim. resin/reçine ile tanışınca kapaklarla magnet yapmaya karar verdim.

kapakların iç kısmındaki beyaz plastik görüntüsünü kapatmak için metal renkli ve simli beyaz embos tozu/embossing powder kullandım. embos tozu hakkında fikir edinmek için buraya bakabilirsiniz. 

kapakların iç kısımlarındaki görüntü sorununu çözdükten sonra dışlarını gümüş rengi akrilik boyayla boyadım, sprey vernikle vernikledim.
vernik kuruduktan sonra kapakların yarısına kadar resin döktüm.  burada resinle ilgili ayrıntıları anlattığım için tekrar anlatmıyorum. sertleşmesi için 20-30 dakika bekledim. 

şekilli delgeçlerle yaptığım kalpleri ve metalik yıldızları magnetlerin ortalarına yerleştirdim(ara malzeme olarak kağıt kullanıyorsanız mutlaka dekupaj tutkalı gibi bir malzemeyle kağıtları kaplamak gerekiyor). bu aşamada desenli kağıtlar, fotoğraf, kuru çiçek, boncuk gibi aklınıza gelen her tür malzemeyi kullanabilirsiniz. üstüne tekrar resin döküp kuruyuncaya kadar bekledim.
arkalarına mıknatısları yapıştırdım ve bitti :)

3 yorum :

 1. Yine çok güzel olmuşlar. Elinize sağlık. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  yine harika ellerine sağlık:))

  Yorumun için teşekkür ederim, cevap ta yazdım ama burda da belirteyim...Fimo şeker hamurundan daha kolay şekil alan ve verdiğin şekilde kalan bir hamur...Özellikle de bu sıcaklarda şeker hamuruyla çalışmak çok zor, ama yine de mutlaka denemelisin...Yardımcı olabileceğim noktalarda seve seve yardım ederim...

  Sevgiyle kal,

  YanıtlaSil
 3. düşler mutfağı, teşekkür ederim yorumun ve bilgi için. hazır satılan marzipanlardan aldım. şeker hamuruyla aynı şey mi bilmiyorum ama en azından hamuru tanımak adına denemeler yapacağım.

  YanıtlaSil

sen de fikrini paylaş!

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin