metal zeminli fimo küpeler
şimdiye kadar yaptığım polimer kil çalışmalarında, çok gerekli olan küpe kancası ya da kolye tutucu gibi temel takı malzemeleri haricinde başka malzemeler kullanmamıştım. yine ebay'den bir malzeme alışverişi sırasında bu metalleri görünce fimoyla kullanabileceğimi düşünerek aldım. iyi ki almışım, bambaşka bir etki yarattı küpelerde.
bir kaç hafta önce türkiye'ye gidince izmir'deki boncukçuları dolaşıp orda da bu tür malzemeler buldum. onlarla da örnekler hazırlayıp paylaşacağım.
metaller çok girintili çıkıntılı olduğu için yapıştırıcıya gerek duymadan, iki küçük top yaptığım taş efekti veren fimo hamurunu metallerin üzerine yerleştirdim. üzerine bastırarak düzgünce bir form verdim.
çiçeklerde kullanacağım mavi, pembe ve açık pembe hamurları 2 mm'lik silindirler haline geitirdim. 1mm kalınlığında kestim. kestiğim küçük hamurları önce yuvarlak hale getirdim, sonra zeminde üzerine bastırarak yassılaştırdım.
kürdan yardımıyla çiçekleri oluşturmaya başladım.
ikinci sıraya geçince açık pembe hamurlar için de aynı işlemi uyguladım. en içteki fimo hamurlarını ise  yassılaştırmadan, yuvarlak olarak çiçeğin ortasına dizdim. fotoğraftaki aletle ortalarına bastırarak hem zemine yapışmasını sağladım hem de küçük ve sevimli oyuklar oluşturdum.
daha önceden çiçeklerin ortasına taş koyarken yapıştırmadan taşı yerleştirip polimer killer piştikten sonra taşları yerinden çıkarıp japon yapıştırıcısıyla yapıştırıyordum. yapıştırma işlemi için fimo likit jeli kullanmak aklıma gelince bu kez jelle denedim. çok daha kolay oldu.
metalin etrafındaki küçük oyuklar için de fimodan mavi toplar oluşturdum. onları da likit jelle yapıştırdım.
hazırladığım küpeleri soğuk fırına yerleştirip 110 derecede 30 dakika pişirdim. küpe kancalarını takarak tamamladım. bu haliyle beğendiğim için bu kez vernik kullanmadım.
aşağıdaki fotoğraflar da aynı yöntemle hazırladığım farklı şekilli küpeler. en çok 3. fotoğraftakini beğendim ve anneme hediye ettim. diğerlerini pasajıma koyacağım.

6 yorum :

 1. Gerçekten 3. en güzeli olmuş.

  Her yaptığınıza harika demekten inanın ben sıkıldım.Siz çoktan sıkılmışsınızdır. =)

  Ama gerçekten renk uyumları, ince detayları o kadar tatlı ki elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. lovebug, hiç sıkılır mıyım, mutlu oluyorum yorumlarınız sayesinde. siz yazmaya devam edin :)

  YanıtlaSil
 3. Ben hepsini çoook beğendim... ince ve zarif bir işçilik var ellerine sağlık...

  YanıtlaSil
 4. ama 3. ve 1. çok güzel olmuş

  YanıtlaSil
 5. verniklemiyormusun bittikten sonra?
  Kırılıyormuş verniklemeyince

  YanıtlaSil
 6. by zrrn, eskiden her yaptığımı vernikliyordum, artık verniksiz daha çok beğeniyorum. kırılacağı varsa 2 durumda da kırılıyor, vernikli-verniksiz farketmiyor.

  YanıtlaSil

sen de fikrini paylaş!

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin