çiçekli, taşlı yüzük

buradaki kolyeye benzer şekilde bir de yüzük yaptım. fimodan çiçeklerin ortasına taş yapıştırarak yaptığım takılar öyle hoşuma gitti ki bu tarz çiçekleri başka bir sürü şeye daha uygulamak istiyorum. ilerleyen zamanlarda toka, broş, küpe gibi takılar da yapacağım. daha önce de bu tarz çiçekli fimolar yapıyordum ancak çiçeklerin ortasında pırıltılı taşlar olunca daha şık ve gösterişli duruyor.
bu çalışma için yüzük metalinin fotoğraftaki gibi geniş bir yuvarlağa sahip olması gerekiyor. boncukla süsleme yapılan tarzda delikli ya da küçük bir daireye sahip yüzük metallerinde düzgün bir görünüm ve sağlam bir yüzük elde etmek biraz zor çünkü.

metalik lacivert polimer kilden küçük bir yuvarlak yaptım. boyutu aşağı yukarı bir bilye kadar.
yuvarlak fimonun üstüne düz bir şeyle bastırarak yassılaştırdım.
yüzük metalini yassılaştırdığım fimonun üzerine bastırdım. altta kalan kısımları elimle metalin üzerine doğru ittim. bu çalışmada yapıştırıcı kullanmadığım için yüzük metalini iyice fimonun içine gömdüm.
çiçekleri yapacağım pembe ve eflatun tonlarındaki fimoları 2mm'ye 1mm ebatlarında kestim. avuç içimde parmak ucumla yuvarlayarak soldaki gibi küçük fimo yaprakları oluşturdum.
zemine çiçekleri yerleştirdim. yüzük yaparken rahat çalışmak ve hamurların deforme olmasını engellemek için yüzük halkasını fimoyla zemine yapıştırarak çalışıyorum.
kürdanla yaprakların üzerine bastırarak zemine yapışmasını sağladım. çiçekleri tamamlayınca,yüzüğün kenarlarını çepeçevre farklı tonda bir fimoyla sardım.
taşları çiçeklerin ortalarına yapıştırdım. bu işlemi yalnızca taşları yapıştıracağım yer belli olsun diye yapıyorum. fırınlamadan önce taşları yerlerinden çıkarıyorum. taşları çıkarıp yüzüğü soğuk fırına verip 110 derecede 25 dakika pişirdim. soğuyup vernikledikten sonra taşları japon yapıştırıcısıyla yerlerine yapıştırdım.

9 yorum :

 1. çok güzel takılar yapıyorsun ellerine sağlık.
  merak ettim bunları hobi olarak mı yapıyorsun yoksa profesyonelcemi.

  YanıtlaSil
 2. teşekkür ederim kübra. hobi olarak başladım ancak satış da yapıyorum.

  YanıtlaSil
 3. Acaba Yüzük metali hamur ile birlikte fırına mı veriyorsunuz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. genelde metalle birlikte fırınlıyorum. fimoyu yüzük metali ile birlikte fırınlayınca yapıştırılacak yüzeye daha iyi uyum sağlıyor. düşük ısıda fırınlandığı için metal zarar görmüyor.

   Sil
  2. Çok teşekkürler cevap için.. :))

   Sil
 4. Merhaba tekrar.. Polimer kil işinde daha yeniym. bugün hamur modellemesini yaptım. renkleri gayet iyiydi.Hamurun üzerinde 110 derecede 30 dakika pişirmem gerektiği yazıyordu.Aynısını uyguladım çıkarttığımda bütün renkler bir kaç ton koyu olmuştu.. Beyaz renk çok kötü görünüyordu. sizce neden böyle bir şey oldu. fırında kalma süresini daha kısa mı tutmm lazım acaba?... Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, yaptıklarınızı önceden ısıtılmış fırında pişirmiş olabilir misiniz acaba :) eğer soğuk fırına verdiyseniz fırının fanına çok yakın koymuş olabilirsiniz. bir diğer olasılık da yaptığınız şeylerin boyutunun çok küçük ya da çok ince olması. hiçbiri değilse fırınınızın derece ayarı bozuk olabilir, fırın içi derecelerden alıp kullanabilirsiniz.

   Sil
 5. Merhaba tekrar. fırına tepsiyi yerleştirdikten sonra açıyorum fırını... boyutları küçük yani küpe ve kolye boyutunda. küçük fırınlardan fırınım. orta kademesine koyuyorum ve fanını çalıştırmıyorum. sadece ısıyla yani. sanrım süreyi kısaltmam gerekiyor. bir de süre bittikten hemen sonra çıkarmam gerekiyor değil mi? ben biraz beklettim ısısında :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. fırının fanını çalıştırmıyorsanız ısının alttaki ya da üstteki ısıtıcı çubuklardan geliyor olması gerekir. eğer üst ısıtıcıyı açtıysanız fimoların üzerine direkt olarak çok ısı geldiği için renklerde koyuluk olmuştur. bu durumda fan çalıştırmak daha mantıklı.

   sizin dediğiniz de doğru, fırının içinde (kapak kapalı halde) bekletmemek gerek. özellikle küçük boyutlu fimoları fırınlarken fırını çalıştırdığınız andan itibaren 30 dakika tutun. yani fırının 110 dereceye gelinceye kadar geçen süreyi de pişme süresi olarak kabul etmek gerekiyor.

   ekstra önlem olarak fimoları koyduğunuz tepsinin üzerine bir tepsi daha kapatabilirsiniz. bu yöntem de doğrudan ısı gelişini önler. denemeye devam edin, kolay gelsin :)

   Sil

sen de fikrini paylaş!

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin