retro desenli takı

polimer kilden retro deseninin nasıl yapılacağını burada anlatmıştım. bu deseni kullanarak öncelikle takı yapmaya karar verdim. daha sonra ayraç, anahtarlık, mumluk ya da kalemlik gibi şeyler de yapmayı planlıyorum.


retro desen bloğunu açık pembe fimo hamuruyla kapladım. merdaneyle boncukların olmasını istediğim boyuta gelinceye kadar bloğu küçülttüm ve dilimledim.

desen bloğunu hazırlarken kalan küçük parçaları dilimledim.


beyaz fimodan küçük toplar yaptım ve desen dilimleriyle fotoğraftaki gibi kapladım.


elimde yuvarlayarak bütünleşmesini sağladım. desenlerin kaymaması, şeklin bozulmaması için burada dikkat edilmesi gereken nokta, boncuğu yuvarlarken hep aynı yöne doğru değil, ters yöne doğru da yuvarlamak. şeklinde, deseninde kayma olan bir boncuğu birkaç kez ters yöne doğru yuvarlayınca desen düzeliyor:)

bu şekilde bir hayli boncuk yaptım. başka takılarda da kullanmaya yetecek kadar çok boncuğum oldu.

kalın iplere geçireceğim boncukları kürdanla, telle ya da misinayla kullanacağım boncukları telle deldim. birkaç tanesinden de yüzük yaptım. yüzükleri fimoya çok hafifçe bastırdım ve metal yüzük aparatıyla birlikte pişirdim. fırından çıktıktan sonra fimoyla yüzük aparatını ayırıp japon yapıştırıcısıyla yapıştırdım. tüm boncukları su bazlı fimo verniğiyle vernikledim.

kolyeyi daha önceden yaptığım polimer kil boncuklarla ve plastik boncuklarla mor ipe dizip boncukların arasına düğümler atarak tamamladım. oldukça neşeli bir takım oldu.

polimer kil çiçekli kolye

daha önce polimer kille desen bloğu yapmaktan çok bu tür takılar yapmayı daha çok sevdiğimi söylemiştim. aslında yapım tekniği açısından buradaki kolyeyle aynı. yalnızca şimdiki çalışmada çiçekler gül şeklinde. burada hava çoğunlukla kapalı olduğu için belki, insan içini ferahlatacak, baharı hatırlatacak renkler görmeyi istiyor etrafında. o yüzden bu rengarenk kolyeyi yaptım ben de.


kolyenin çiçekleri rengarenk olacağından, baz rengi açık renklerden seçtim. sağda görülen 3 hamur krem, beyaz ve transparan beyaz. soldaki hamurları ise beyaz renkli hamura değişik miktarlarda pembe, mor, yeşil ve mavi karıştırarak hazırladım.

krem, beyaz ve transparan beyaz hamurları fotoğraftaki gibi karıştırdım. zeminde yuvarlayarak uzattım. renklerin birbirine çok karışmamasına özen göstererek, deseni sevdiğim noktada bıraktım.


hamuru elimde yuvarlayarak (kurabiye yapar gibi:), oval bir şekil verdim ve düz birşeyle üzerine bastırarak yassılaştırdım. yassılaştırma işlemi için şeffaf camdan bardak altlığı kullanıyorum.


polimer kille çiçekleri yapmak için küçücük bir hamur parçasını önce yuvarlayıp sonra da fotoğraftaki gibi uzattım. ne kadar küçük ve ince yapabilirseniz o kadar iyi.

uzattığım polimer kili parmaklarım arasında sıkıştırıp düzleştirdim. simetrik olması gerekmiyor. hatta biraz yamuk ve şekilsiz olursa daha doğal oluyor.


hamur parmağımın üzerindeyken diğer işaret parmağımla bir ucundan diğer uca doğru yuvarlamaya başladım.


ortaya bu gül şekli çıktı.


çiçekleri elinizde yapmak zor geliyorsa aynı şekli zeminde de elde edebilirsiniz. hamuru 1cm kadar uzatıp, üzerine parmağınızla bastırarak yassılaştırın.


ve bir ucundan diğer uca kadar zeminde yuvarlayın.


sonuç aynı olacaktır. elimde yapmak bana daha kolay geldiği için ben elimde yapıyorum. daha hızlı ve pratik oluyor.


güllerin polimer kilden kolye zeminine daha düzgün ve sağlam oturması için alt kısımlarını keserek düzleştirdim.


yapraklar için daha küçük miktarda hamuru fotoğraftaki gibi elimde yuvarladım.


yine parmaklarım arasında sıkıp yassılaştırdım. zemine oturtmak için kürdan kullandım. elle tutulamayacak kadar küçük çünkü. şekilleri çok kolay bozulabiliyor.


bu görüntü bana pasta süslerini hatırlatıyor. şeker hamurundan yapılan güller gibi oldular. farklı renklerde hazırladığım gülleri ve yaprakları polimer kil kolye zeminine dizmeye başladım. yerleştirilen bir gülün ya da yaprağın yerinden kaldırılma ihtimali pek olmadığı için bu aşamada kararlı ve planlı olmak gerekiyor. gülleri elimle, yaprakları kürdanla yerleştirdim.


güllerin kolyeye iyice yapışması, sağlam oturması için ortalarından kürdan kullanarak bastırdım.


kolyenin üst kısmına tel geçirdim. 110 derece fırında 25 dakika pişirdim.


transparan ve krem rengi polimer killer kullandığım için piştikten sonra kolyenin zemini mermer görüntüsüne benzedi. üst kısma geçirdiğim teli çıkardım, yuvarlak uçlu penseyle kıvırıp japon yapıştırıcısıyla yerine yapıştırdım. su bazlı polimer kil verniğiyle vernikledim.


bunlar da aynı teknikle daha önceden yaptığım kolyeler. ben her zamanki gibi son yaptığım kolyeyi sevdim:)

polimer kilden retro desen yapımı

geçenlerde polimer kile transfer yapmak için desen ararken, pek çok retro desenle karşılaştım. transfer için değil ama desen bloğu hazırlamak için çok uygun olduğunu farkettim retro desenlerin ve hemen yapılacaklar listeme ekledim. basit ama oldukça renkli ve neşeli bir desen bloğu bu. sanırım yakında her renginden yapacağım.

desen bloğu için 4 farklı renk polimer kil hamura ihtiyaç var. birbirine yakın ve uyumlu renkler daha hoş duruyor. beyaz ya da krem rengi gibi açık renk bir hamur şart. diğer 3 rengi zevkinize göre belirleyebilirsiniz. mor tonlarına takıntılı olduğum için ben mor, pembe ve açık pembeyi tercih ettim. açık renk hamur olarak da beyaz ve krem rengi fimoyu karıştırarak kullandım.


desen bloğunda kullanmak için yumuşattığım hamurların her bir renginden yaklaşık 1/3'ü kadar hamuru kesip 3 farklı renkteki polimer kili 5cm uzunluğunda rulolar haline getirdim.


hamur açma makinesinin en kalın ayarıyla açtığım açık krem polimer kille tüm renkleri kapladım.


aynı işlemi yineledim. tüm renkleri 2'şer kez açık krem polimer kille kaplamış oldum.


her rengi 2'şer kez açık renkli hamurla sardıktan sonra sıra diğer renklere geldi. mor hamuru sırayla açık pembe, açık krem, pembe hamurla kapladım.

ortası açık pembe olan hamuru, sırayla pembe, açık krem ve morla kapladım.

ortası pembe olan hamuru ise sırayla mor, açık krem ve açık pembeyle kapladım.


tüm blokları tekrar açık kremle kaplayıp yuvarlayarak uzun rulolar haline getirdim.


desen bloklarına önce elimde sıkıştırarak köşeli bir form verdim. daha sonra merdaneyle üzerinden geçerek daha simetrik bir kare haline getirdim. burada dikkat edilmesi gereken nokta desen bloğunu sürekli çevirerek her yüzeyinin üzerinden merdaneyle geçmek.


desen blokları tamamen düzgün köşelere sahip birer kare görünümüne kavuşunca ve aynı boya gelince, merdaneyle küçültme işlemini bıraktım.


her bir desen bloğunu 3 eşit parçaya böldüm. toplamda 9 parça küçük desen bloğu elde ettim.tüm parçaları, aynı renkli desenler üstüste ya da yanyana gelmeyecek şekilde 3 sıra halinde dizdim. desenin tüm yüzeylerinin üzerinden merdaneyle geçtim ve sıkıştırdım. istediğim boyuta gelince bıraktım. bu desenden mumluk, kalemlik, kutu kaplama, ayraç, takı herşey yapılabilir. çiçek desenlerini sevmeyenler/yapamayanlar ya da sıkılmış olanlar ile erkeklere fimodan birşey yapmak isteyenler içinse bu desen tek kelimeyle kurtarıcı :)

el yapımı tebrik kartı

kart yapmaya başlayınca bırakamıyorum bir türlü. sanırım bir süre birşeye takma sendromum yüzünden. polimer kille uğraştığım zamanlar, bir süre gece gündüz devam ediyor desen blogları ya da boncuklar. sonra da yapılan boncuklardan takı oluşturma süreci başlıyor. o da günler geceler boyunca sürüyor. çok sevdiğim bir kitaba başlayıp da bitene kadar bırakamadığım gibi. uykusuzluktan, ne yaptığımı bilemeyecek seviyeye geldiğimde bırakabiliyorum ancak uğraştığım şeyi. işin kötü yanı, buraya koyduğum şeyleri gündüz yapmam gerekiyor; çünkü yapım aşamalarını da göstermek istiyorum ve fotoğraflar ancak gün ışığında güzel çıkıyor. oysa daha çok gece yapıyorum hem fimoları hem de kartları, ayraçları. gece de gündüz çekildiği izlenimi veren ve yapay durmayan, renkleri olduğu gibi algılayan fotoğraf makineleri icat edilsin! ya da normal(?) insanlar gibi olayım ben de, sabah kalkıp gece uyuyayım...


bu tebrik kartı için 2 renk kart(fon kartonu), krepon kağıdı, ink pad(mürekkep pedi), stamp(desen ıstampası), embossing powder(embos tozu) ve ısıtıcısı, boyutlu boya, makas, yapıştırıcı, cetvel, kretuar kullandım.
ink pad ve stamp yerine hangi malzemeler kullanılabileceğini burada yazmıştım.

koyu rengin üzerinde gümüş rengi embossing powder daha iyi görüneceğinden, zemin rengi olarak açık pembeyi seçtim. koyu renk kartı(mor) baskı için kullandım. iki kartın arasındaki pembe kağıt ise krepon kağıdı.

yalnızca fon kartonu kullanmak yerine küçük ayrıntılarda krepon kullanmak görüntüyü zenginleştiriyor. embossing powder zaten sihir gibi birşey. en basit çalışmayı bile güzelleştiriyor, bambaşka birşeye dönüştürüyor. aslında bu toza embos tozu demek yerine sihir tozu/sihirli toz deseler çok daha iyi olacakmış. zaten yarısı ingilizce yarısı türkçe kelimelerden oldum olası hazzetmem ama, anlatmak için de bir yol lazım. durum vahim her zamanki gibi. birşeye hem karşı hem de mecbur olmak zorlayıcı, garip bir durum.

konuyu toparlamak gerekirse, mor karta baskıyı yaptım, tüm kartları birbirine yapıştırdım. bir kartın diğerine yapıştığı yeri de boyutlu boyayla kontürledim. sonuç fotoğraflarının ilkinde belli olmuyor ama hava kararmaya başladıktan sonra çektiğim fotoğrafta belli oluyor; simli embossing powder kullandığım için, ışıl ışıl parlayan bir sonuç çıktı ortaya.

el yapımı tebrik kartı

embossing tozlarıyla tanıştığımdan beri sürekli onlarla birşeyler yapmak istiyorum. son günlerde polimer kil yapmıyorum çünkü uzun zaman alıyor ve arada fotoğraf çekmek gerektiği için bu süre daha da uzuyor. kış yaklaştıkça burada hava çok erken karardığından (15.30-16.00 civarı) projelerim sürekli ertesi güne sarkıyor. çünkü gün ışığı haricinde çekilen fotoğrafları sevmiyorum. bir yandan da bloğuma sürekli birşeyler eklemek istediğim için daha kısa sürede tamamlanan bu kartları yapıyorum son günlerde.

bu kartı yaparken 2 renk kart, krepon kağıdı, bir parça kurdele,boyutlu boya, stamp/desen ıstampası, ink pad/mürekkep pedi, embossing powder/embos tozu ve ısıtıcısı ile yapıştırıcı, makas, kurşun kalem, kretuar gibi temel genel malzemeleri kullandım.

bu çalışmada kullandığım kelebek desenli ıstampayı polimer kille birlikte kullanmak için almıştım. polimer kil üzerine baskı yapılıp parmak boyalarıyla eskitme yapıldığında çok güzel sonuçlar elde ediliyor. yakın zamanda bu şekilde yaptığım kolyeleri de paylaşmayı düşünüyorum.

sarı renk kartı desen ıstampasının boyutuna göre kestim. baskıyı yaptım ve embos tozunu üzerine döktüm.

bu aşamada desen ıstampası yerine kumaş boyamada kullanılan sünger baskıları, ink pad yerine de yine kumaş boyamada kullanılan glaze boyaları kullanabilirsiniz. burada önemli olan geç kuruyan boyaları tercih etmektir. yine ahşap boyamada kullanılan akrilik boyaları da içine glaze medyum katarak kullanmak mümkün.

desen ıstampanız yoksa, geç kuruyan boyalarla fırçayla çizerek de desen elde edebilirsiniz.

tozun fazlalığını kartı zemine birkaç kez vurarak temizledim.


baskı rengini kırmızı yaptığım için üzerine döktüğüm eflatun rengi embos tozu, ısıttıkça pembe rengini aldı.

ısıtma işleminin bitmiş hali. kabartılar fotoğrafta çok fazla belli olmuyor ancak dokusu çok güzel. insanda sürekli dokunma isteği uyandırıyor.

baskı rengini pembe yaptığım için krepon kartını da pembe seçtim ve kenarlardan 1'er cm görünecek şekilde sarı kartı üzerine yapıştırdım.

zemin rengi olarak seçtiğim mor renkli kartın ön yüzüne kreponu yapıştırdım.

tüm kartların birbirine yapıştığı yerleri gümüş simli boyutlu boyayla kontürledim. kontürde gümüş rengini seçtiğim için yine gümüş renkli kurdeleyle fiyonk yaparak tamamladım.

el yapımı kart

polimer kil yeteri kadar vaktimi aldığı için kart yapımına bulaşmayı hiç istemiyordum aslında ama malzemeleri görünce kendimi tutamayıp alıyorum. sanırım bi küçüklüğüme dönme isteği söz konusu. renkli kartlar, keçeli kalemler, çiçek desenli baskılar, hele o şekilli delgeçler tüm irademi ele geçirip girmek istemediğim alanlara zorla sokuyor beni sanki. kendimi anaokulu çocuğu gibi hissediyorum :)
şimdilerde çoğu insanın yakındığı gibi özel ya da sıradan günlerde sevdiklerime kart gönderme alışkanlığımı aslında hiç yitirmedim. mektuplaşmayı bile yeni yeni bıraktığımı söyleyebilirim. eski kafalı olmak bazen işe yarıyor ve yeni bir hobi sahibi yapabiliyor insanı işte böyle.
yeni yıl yaklaştığı için hediye paketlerine iliştirilecek kart olarak düşündüm bu kartı.

kartın yapımında 2 renk kart(fon kartonu), stamp/desen ıstampası, ink pad/mürekkep pedi, aydınger kağıdı ile yapıştırıcı, keçeli kalem, cetvel, kretuar gibi temel malzemeleri kullandım.

kırmızı renk karttan 10x20cm ölçülerinde kesip ortadan ikiye katladım. kartın ön yüzünün tam ortasına baskı yapacağım desenin boyutu kadar bir dikdörtgen çizdim.

çizdiğim dikdörtgeni kretuar yardımıyla kestim, küçük bir pencere oluşturdum.

10x10cm boyutunda bir sarı kartı, kırmızı kartın iç yüzünden yapıştırdım.

ıstampayı siyah mürekkep pedine basıp baskıyı yaptım.

çiçek desenlerini keçeli kalemlerle renklendirdim.


10x20cm boyutundaki aydınger kağıdına şekilli delgeçlerle kalp ve kar tanesi şekilleri yaptım. aydıngeri ikiye katladım ve kırmızı kartın üzerine geçirdim. kartın kapandığı kısmı kırmızı kart ve aydıngeri birlikte delecek biçimde kalpli şekilli delgeçle deldim, kırmızı simli ipten fiyonk yaparak tamamladım.
Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin